BİR NEFES SIHHAT
01.12.2021 - 16:08

Ahmet Köksel

Ahmet Köksel

            Sağlık olmadan hayatımızın ahengi, tadı tuzu yoktur. Sıhhatli olmak; bedenen, zihnen sağlam ve hastalıksız olmaktır.

 Hastalıklar, sabır ve tahammül gerektiren bizim için bir imtihan vesilesi olabilir. Her şeyde sabır olduğu gibi hastalıklarda da sabır icap eder.

Şuna inanıyoruz ki bir kula ne gelirse Allah’tan gelir. Ondan gelene razı olmak, isyan etmemek bununla birlikte sıhhatimize kavuşabilmek için tedavi ile birlikte dua zırhına bürünmek en karlı davranış biçimidir.

 Dualarımızda; kaldıramayacağımız sıhhat bozukluğu verme Allah’ım diye yakarmak, kendi sıhhatimize dikkat ederek sağlıklı yaşamaya özen göstermek, bizim sorumluluğumuzdur. Bünyemiz için zararlı maddeleri asla kullanmamak, tabii gıdalarla beslenmeye özen göstermek, belirli periyotlarla doktor kontrolüne gitmek, sıhhatli yaşamanın şartlarından bazılarıdır.

 Dünyalar bizim olsa bunun karşılığında sıhhatimiz yerinde olmasa neye yarar dostlarım? Her ne istersek, hayırlısını istemek gerekir. Kimisi zenginlik diler ama sıhhati noksan olur, kimisi sağlık diler ama maddi imkanlardan yoksun olur, bilemeyiz bizim için hangisinin hayırlısı olduğunu?

Sağlıklı nefes alıp vermekten tutunuzda, düzenli kalp atışlarımıza kadar; bünyemizin sıhhatli olması en büyük zenginliktir.

 Bu zenginliklerimizi muhafaza edebilmek için sıhhat nimetini veren; Rabbimize hamd edebilmek, şükürde bulunmak her birerimiz için bir kulluk vazifesidir.Almış olduğumuz bir nefesi bile zorlanarak alıyorsak; ne kadar aciz olduğumuzu gösterir. Önce sıhhat dilememiz gerekir, sonra hayırlısından mal mülk genişliği…

Hülasa; önce sıhhat ve afiyet… Hepimizin aşina olduğu veciz ifadelerle nihayet vermek isterim.

 

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi

        ( Halkın gözünde devlet (iktidâr) gibi değerli bir şey yok. Halbuki şu dünyada bir nefes sıhhat gibi devlet -güç olamaz.)

 

TEŞEKKÜR

         17 Kasım 2021 Çarşamba günü Konya- Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Bina Göğüs- 3 Servisi’ne yatışım yapılmış olup, 26 Kasım 2021 Cuma günü taburcu oldum. Göğüs - 3 Servisi’nde görevli olan doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar, temizlik ve güvenlik görevlisi dahil tüm ekibe; itina ve özenli sağlık hizmeti sundukları için müteşekkirim. Sağlık Bakanlığı nezdinde şükranlarımı arz ederim.

        

 

  • Beğen
YORUM YAZIN